„Kochajcie książkę, bo ona uczy was szacunku dla siebie i dla człowieka, ona uskrzydli wasz rozum i serce miłością do człowieka i do  świata…”

M. Gorki

Wypożyczalnia czynna jest w godzinach:

Poniedziałek      8 – 14

Wtorek              9 – 15

Środa                8 – 14

Czwartek           9 – 15

Piątek               9 – 15

Regulamin wypożyczeń książek:

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice.

2. Uczniowie klas pierwszych rozpoczynają wypożyczanie książek w drugim semestrze nauki w szkole.

3. Maksymalnie można wypożyczyć 4 książki.

4. Należy je zwrócić w przeciągu miesiąca, zaś lektury po dwóch tygodniach.

5. Uczniowie kl. I–III lektury wypożyczają całą klasą z wychowawcą.

6.Zagubioną lub zniszczoną książkę należy jak najszybciej odkupić.

Wypożyczalnia mieści się w tzw. przybudówce szkoły. Składa się z przestronnego, jasnego pomieszczenia głównego z nowymi regałami z książkami oraz pomieszczenia przeznaczonego na Kącik Cichego Czytania dla uczniów. Bibliotekę często odwiedzają rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie. Razem wybierają ciekawe książki do samodzielnego lub wspólnego czytania.

W księgozbiorze biblioteki jest wiele ciekawych książek, m.in. pięknie ilustrowane bajki, baśnie i wiersze dla dzieci oraz książki przygodowe. Jest też wiele poradników  o różnych zwierzętach: psach, kotach, chomikach, królikach, świnkach morskich. Są też znane i lubiane przez dzieci serie książek – Koszmarny Karolek, Mikołajek, Martynka, Franklin, książki H. Webb o zwierzętach. Biblioteka posiada najnowsze utwory znanych pisarzy dla dzieci takich, jak J. Papuzińska, R. Piątkowska, G. Kasdepke, B. Gawryluk, P. Beręsewicz, A. Frączek, G. Bąkiewicz, E. Nowak, A. Onichimowska, J. Landau, B. Stenka, B. Ostrowicka, J. Olech, M. Rusinek, P. Wakuła. W wypożyczalni jest wystarczająca ilość aktualnych lektur dla uczniów kl. I-VI.

W ramach popularyzacji czytelnictwa w bibliotece odbywają się lekcje biblioteczne, organizowane  są konkursy czytelnicze, wyjścia na zajęcia do Książnicy Podlaskiej, spotkania z pisarzami. Co roku w czerwcu odbywa się Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom podczas, którego utwory literackie prezentują zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele.

Przez cały czas trwa akcja „Podaruj książkę bibliotece” dzięki, której księgozbiór wciąż się powiększa.

nauczyciel-bibliotekarz Agnieszka Średnicka